Lukavec – biodiverzitní demonstrační farma
V průběhu jara 2024 byly na pěti pozemcích farmy p. V. Velety založeny 2 typy víceletých mimoprodukčních porostů (efektivnější využití handicapovaných ploch, podpora opylovačů a sekundárně i zvěře).
S deklarací do mimoprodukčních ploch se počítá až od r. 2025, tedy s výhodou vyšší agrotechnické flexibility v roce založení (termíny seče..).
Porosty pravidelně sledujeme (včetně entomologického monitoringu), a snažíme se o jejich optimální údržbu, tak aby prospívaly co nejefektivněji a co nejdéle.
V této sekci s vámi sdílíme naše průběžné zkušenosti (pozitivní i negativní).
24.10.2024
1/ Ochranné pásy typu souvrať
Ochranný pás “U lesa”
vegetace - pozvolné ukončování vegetace pásu, v původní části pásu spíše sporadicky lze nalézt ještě kvetoucí/dokvétající rostliny jetele lučního / plazivého, vyšší zastoupení těchto (stále) kvetoucích druhů je v letos nově založeném (rozšířeném) pásu za posedem
zaplevelení – šťovíky v průběhu října ještě o něco více rozšířily listovou plochu, generativní vývin již letos nenastane
údržba – seč / mulč celé plochy na cca 10 cm v násl. týdnech, optimálně za sucha, aby se netvořily „koláče“ biomasy na povrchu strniště (podpořilo by to hlodavce a omezilo jejich predaci dravci)
Ochranný pás “Za parkem”
vegetace – porost relativně hustý ale spíše nižší, kvetoucí druhy již téměř žádné
zaplevelení – šťovíky v průběhu října ještě o něco více rozšířily listovou plochu, generativní vývin již letos nenastane
údržba – pokud to podmínky dovolí (porost je vzhledem k zastínění většinu dne stále poměrně vlhký) seč / mulč celé plochy na cca 10 cm v násl. týdnech, optimálně za sucha
Ochranný pás “U stanice”
vegetace – porost stále spíše nízký a místy prořídlý (nutné pojezdy techniky – jediná „souvrať“ z přilehlého produkčního pozemku), v okrajových pruzích ve spodní části pásu ještě poměrně souvisle kvete čičorka
zaplevelení – převažuje nízké zaplevelení
údržba – seč pravděpodobně nebude zapotřebí vzhledem k nízkému množství biomasy
2/ Nektarodárné úhory
Nektarodárný úhor “Mezilesí”
vegetace – stále poměrně hustý a kompaktní porost (zejm. podél obvodu se silnicí a horním sousedním pozemkem hustší a vyšší, v oblasti „přelomu“ pak porost nižší a řidší, místy prosvítá povrch půdy a rovněž kamení = omezení pro příliš nízkou seč), kvete/dokvétá jetel plazivý, občas lze nalézt i tolici
zaplevelení – místy nižší rostliny pcháče, sporadicky šťovík
údržba – seč / mulč celé plochy na cca 10 cm v násl. týdnech – jak dovolí profil porostu/pozemku, optimálně za sucha
Nektarodárný úhor “Bezděkov”
vegetace – stále dost hustý porost, lze nalézt ještě kvetoucí tolici a kvetoucí / dokvétající jetel luční
zaplevelení – místy hnízda (či jednotl. rostliny) pcháče, část jejich populace dotvořila semena a rozšiřuje se, zejm. podél spodního okraje dozrálé (potenciálně se vysemeňující) rostliny pelyňku, v porostu odkvetlé jednoleté plevele, které po mulčování a zahuštění porostu na jaře již nebudou mít prostor pro vzcházení
údržba – seč / mulč celé plochy na cca 10 cm v násl. týdnech, optimálně za sucha
Poznámka k údržbě porostů
Před zimou budou téměř všechny porosty zmulčovány na cca 10 cm. Mulč je nutné provést co nejvíce za sucha (nejen srážkového, ale rovněž porostu proschlého od rosy a půdní vlhkosti), kdy podrcená biomasa propadne na zem a postupně se rozloží. Za vlhka by došlo k tvorbě „koláčů“ z biomasy, pod kterými by rostliny hynuly a současně by vytvořily úkryty pro hraboše (ztížená predace dravci).
Vliv mimoprodukčních porostů na živočichy
Opylovači a hmyz – víceleté směsky s převážně minimem kvetoucích rostlin nejsou v tomto období pro hmyz již příliš přitažlivé, včely aj. dávají přednost stále ještě plně kvetoucím ozimým meziplodinám (s hořčicí, svazenkou, ředkví a dalšími druhy…), kterých je v blízkém okolí dostatek.
Zvěř a ptáci – jeteloviny i trávy ve směskách zůstanou v dostatečném počtu i po mulči, zvěř je bude využívat k pastvě až do jara.
6.8.2024 / 3.9.2024
1/ Ochranné pásy typu souvrať
Ochranný pás “U lesa”
Seč (původní části pásu) provedená již ve II. pol. června (omezení vysemenění první generace šťovíků).
Na počátku srpna porost již dobře zregenerovaný, převládají trávy, ale v širších pruzích četněji zastoupeny hlavně jetel plazivý, řídčeji štírovník růžkatý, sporadicky sléz pižmový (vše kvete), místy jetel luční (poč. srpna ještě nekvetl). Zejm. podél lesa regenerovaly spíše nižší šťovíky, sporadicky s již i dozrávajícími semeny. V závislosti na mikroklimatických podmínkách zůstává porost rozdělen na dvě části. Zastíněná část u lesa je vlhčí, dominují zde trávy a je zde více šťovíků. Ve vzdálenější, sušší části je porost nižší a více kvete, v této části přežívá a kvete i sléz pižmový.
Ochranný pás “Za parkem”
Ve druhé pol. června byla provedena udržovací “vysoká” seč - zamezení tvorby generativních orgánů šťovíků podél okraje.
Pás na počátku srpna již poměrně zahuštěný, převládají trávy, četněji zastoupen hlavně jetel luční (dosud nekvetoucí).
Zejm. podél vnějšího okraje a ve “spodní” polovině pásu, regenerují šťovíky, na některých listech patrné požerky (okénkování až skeletování celých listů) od mandelinky ředkvičkové (dospělci a zejména larvy), sporadicky výskyt pcháče.
Vzhledem k vyššímu zastoupení šťovíků a pokročilejší fázi jejich vegetace na počátku září, doporučeno provedení druhé seče pásu.
Ochranný pás “U stanice”
První (udržovací) seč provedena až cca kolem pol. července.
Pozvolná regenerace pásu, částečně retardovaného občasným průjezdem mechanizace k sousednímu porostu brambor. Ve spodní části převládají travní druhy, v horní části převládá jetel plazivý (kvete), sporadicky pak štírovník a tolice (rovněž kvetou).
2/ Nektarodárné úhory
Nektarodárný úhor “Mezilesí”
První seč byla provedena cca v pol. července - po odkvětu svazenky).
Porost po seči na většině plochy výrazněji zahustil, převládá nicméně zejm. jetel plazivý (kvetl téměř celý srpen, na poč. září již dokvétá), sporadicky šťírovník, bez výskytu kritičtějších plevelů. V kamenité – nejvýsušnější části pozemku porost řidší, za sucha s vadnoucími rostlinami.
Nektarodárný úhor “Bezděkov”
První seč byla provedena cca na přelomu června / července - po odkvětu svazenky a pro zamezení vysemenění kvetoucího pcháče.
Porost po seči na většině plochy zahušťěný, převládá zejm. jetel plazivý (kvetl celý srpen až do září), šťírovník (kvete), sporadicky tolice dětelová (kvete), jetel luční (kvete), z plevelných druhů poměrně pravidelně rozprostřen mléč (kvete), heřmánkovec (odkvétá), čistec bahenní (kvete), pěťour (kvete) a místy pcháč. Zejm. při okrajích větší rostliny pelyňku (pravděpodobně “utekl” seči), případně došlo k jeho rychlejší regeneraci.
Poznámka k údržbě porostů
Provedené červencové (případně červnové) seče byly provedeny v optimálním termínu v daných podmínkách.
Relativní dostatek vláhy v červenci klíčovým způsobem pomohl k úspěšné regeneraci většiny směsek (nebývá pravidlem zejm. v ročnících se srážkově deficitním létem…).
Perioda kvetení většiny sledovaných porostů trvala defacto celý srpen, na počátku září (zejm. v důsledku značného sucha v posledních týdnech) již příznaky postupného odkvétání.
Vliv mimoprodukčních porostů na živočichy
Opylovači a hmyz – obnovená perioda kvetení u většiny směsek zvýšila jejich úživnou hodnotu již cca od první dekády srpna.
Zejm. za slunečného teplého počasí jsou hojně navštěvovány včelou medonosnou, čmeláky, pestřenkami, denními motýly a dalšími druhy.
Dominance jetelovin, které jsou atraktivní pouze pro část hmyzu a absence kvetoucích miříkovitých i hvězdnicovitých, se projevuje nízkým zastoupením predátorů a parazitoidů škůdců.
Na stejné lokalitě jsme v předchozích letech sledovali směsi s řebříčkem, mrkví, pastinákem apod., které byly atraktivní pro lumky, lumčíky, pestřenky, kuklice aj., Ti ale v současných porostech květy téměř nenavštěvují (s výjimkou kvetoucích hvězdnicovitých plevelů - heřmánkovce a mléče).
Zvěř a ptáci – dostatek vláhy z předchozích dešťů udržuje rostliny jetelovin v zeleném, šťavnatém stavu, vhodném pro spásání zvěří. Dozrálá semena lesknice jsou navštěvována ptáky.
26.6.2024
1/ Ochranné pásy typu souvrať
Ochranný pás “U lesa”
Původní opatření založené na podmáčeném (těžko zpracovatelném okraji pozemku) na jaře 2022 (víceletá jetelotravní směska pro koroptve).
Na počátku dubna 2024 bylo účelně rozšířeno víceletou směskou pro OP typu souvrať (trávy 82 %, jeteloviny 18 %).
Původní směska (třetí rok vegetace) je dobře a kompaktně zapojená, sestává z cca 90 % trav a cca 10 % jetelovin. Ve druhé pol. června již posečená udržovací sečí, nově založená část dobře vzchází a zapojuje se.
Zejména podél okraje tohoto pozemku (opatření) se dlouhodobě potýkáme se šťovíkem tupolistým. Seč zamezila vysemenění první generace, k celkovému potlačení však nestačí.
Ideální (jediné řešení) je bodová herbicidní aplikace (Roundup, MCPA...).
Ochranný pás typu souvrať “Za parkem”
Opatření založené počátkem dubna na převážně zastíněném okraji produkčního pozemku (trávy 74 %, jeteloviny 26 %).
Zapojení směsky dosud spíše nepravidelné, místy převládají dvouděložné plevele (zejm. rozrazily, ptačince, hluchavky a lipnice roční). Tyto jednoleté plevele nejsou nebezpečné, v zapojeném porostu se příští rok již neprosadí.
Ve druhé pol. června byla provedena udržovací “vysoká” seč (zamezení tvorby generativních orgánů šťovíků podél okraje).
Ochranný pás typu souvrať “U stanice”
Opatření založené na pomezí obecní zástavby a produkčního pozemku.
Ve spodní polovině ponechána stávající víceletá směska založená v roce 2021 (kompaktně zapojená, cca 85-90 % trav a cca 10-15 % jetelovin). Aktuálně je posečená udržovací sečí.
Na stávající opatření navazuje nově založená víceletá směska (cca 78 % trav, cca 22 % jetelovin).
Směska se zapojuje relativně pomaleji, porost je zatím celkově řidší. První seč je zvažována až cca kolem pol. července.
2/ Nektarodárné úhory
Nektarodárný úhor “Mezilesí”
Směska (50 % plodiny, 20 % trávy, 30 % jeteloviny) založená na výsušném a kamenitém pozemku.
Směska je relativně dobře zapojená (místy řidší), ke konci června převažovala kvetoucí svazenka (odkvetlá hořčice).
Vzešly i plevelné druhy (např. violky, metlice, hluchavky, rdesna), ale předpokládá se jejich potlačení sečí a zahuštěním směsky.
První seč je zvažována až kolem pol. července (po odkvětu svazenky, nejsme limitováni žádným kritickým plevelným druhem).
Nektarodárný úhor “Bezděkov”
Směska (50 % plodiny, 20 % trávy, 30 % jeteloviny) založená na úzkém honu mezi silnicí a lučním porostem.
Ke konci června byla poměrně dobře zapojená, převažuje hořčice (již odkvetlá), kvetoucí svazenky je výrazně méně (na rozdíl od úhoru v Mezilesí).
Plevelné druhy (přízemní patro: violky, kokošky, rdesna, konopice, vyšší patro: heřmánkovce, pelyněk, v hnízdech však navíc i kritičtější druh z pohledu rizika brzkého vysemenění - pcháč v poupatech).
Vzhledem k převážně odkvetlé první vlně vegetace, a riziku vysemenění pcháče, je udržovací seč plánována v nejbližším termínu (přelom června / července).
Poznámka k údržbě porostů
Udržovací seč / mulč předpokládáme provádět na výšku strniště cca 15-20 cm.
Biomasa bude u úhorů ponechána na pozemku, z části ochranných pásů byla / bude odvezena.
Mulč s ponecháním hmoty na pozemku nedoporučujeme provádět těsně před silnějším deštěm (odstup by měl být alespoň 2 dny).
Biomasa by po mulči měla co nejdříve proschnout a propadnout k povrchu půdy (neměla by utvořit kompaktní vrstvu, která zadusí regenerující rostliny).
Vliv mimoprodukčních porostů na živočichy
Opylovači a hmyz – ochranné pásy po seči jsou většinou bez kvetoucích rostlin, proto je zde hmyzu málo. Nektarodárné úhory s kvetoucí svazenkou a dříve kvetoucí hořčicí jsou hojně vyhledávány čmeláky, včelou medonosnou a samotářskými druhy včel.
Úhor v Bezděkově je atraktivnější I pro dospělce denních motýlů, pravděpodobně vzhledem k sousedící louce. Květy hořčice jsou u porostu v Bezděkově zvětšiny zničeny blýskáčky.
Zvěř a ptáci – jeteloviny v ochranných pásech jsou vyhledávány zvěří (srnčí, zajíci).
Novinky v roce 2024
Zkušenosti s různými typy mimoprodukčních porostů z posledních let jsou shrnuty v metodice VÚRV pro praxi
download Rostliny a jejich směsi do mimoprodukčních opatření na orné půdě
Cílem metodiky je souhrn:
- poznatků o plodinách i planých druzích rostlin vhodných do směsí na ornou půdu pro podporu druhové diverzity v zemědělské krajině
- praktických informací se zakládáním a údržbou směsí v různých půdně-klimatických oblastech
- základních principů vlivu směsí na vybrané skupiny živočichů
- agrotechnických rizik spojených s mimoprodukčními porosty
Primárně je určena:
- pěstitelům, kteří zakládají a udržují různá mimoprodukční opatření na orné půdě
- státní správě, při případné úpravě současných a návrhu nových mimoprodukčních opatření
- zemědělským poradcům a studentům zemědělských škol
Doplňující poznámka:
Poznatky a doporučení mohou být v některých případech v rozporu s legislativně definovanými podmínkami jednotlivých typů mimoprodukčních opatření. Tyto podmínky jsou nicméně pro pěstitele uplatňující opatření v rámci dotačního schématu nadřazené a závazné.
Autoři textu a fotografií:
Ing. Kamil Holý, Ph.D. (Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.); Ing. Daniel Nerad, Ph.D. (BASF spol. s r.o.); Ing. Karel Vejražka, Ph.D. (Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r.o. Troubsko); Ing. Václav Zámečník (Česká společnost ornitologická)
Novinky v roce 2023
Kombinovaný biopás pro koroptve (doporučení k novému „AEKO“ opatření)
V nových agroenvironmentálně-klimatických opatřeních se počítá s pokračováním krmných a nektarodárných biopásů v podobné podobě, jako v předchozím období.
Novinkou je kombinovaný biopás, který by měl přispět k podpoře koroptví a další zvířeny v krajině. Skládá se ze dvou částí: jednoletého krmného biopásu, který je zdrojem potravy a víceletého jetelotravního biopásu, který slouží k hnízdění a po celý rok poskytuje potravu a kryt.
- Krmný biopás v kombinovaném biopásu by měl mít stejné druhové složení jako krmný biopás pěstovaný samostatně. Jetelotravní biopás se od nektarodárného biopásu liší přítomností trav a tím, že se vysévá pouze jednou (zůstává 5 let – neobnovuje se). Tráva zaplní mezery mezi rostlinami a sníží výskyt plevelů, které jsou u nektarodárných biopásů mnohdy problematické.
- Jetelotravní pás nemá definované složení, jedinou podmínkou je: „zastoupení trav ve směsi bude tvořit méně než 50 %“. Takto zjednodušené pojetí není pro zvěř, včely ani další živočichy vhodné, proto doporučujeme zájemcům vyset druhově bohatší směs, se kterou mají dobré zkušenosti v zahraničí.
Přínos nektarodárných biopásů pro motýly
Dubnové vydání časopisu Úroda (4/2023) přinese zajímavý článek ohledně výskytů denních motýlů v nektarodárném biopásu v porovnání s dalšími zemědělskými plochami.
Jedná se o sledování v rámci projektu podpory biodiverzity na farmě V. Velety v Lukavci u Pacova v letech 2016–2018.
Historie pozorování
Primární zkušenosti jsme v podmínkách ČR získávali v letech 2012-2015.
Zejména na demonstračně zakládaných nektarodárných porostech v Kněževsi u Prahy (dále i v Kostelci nad Orlicí, Ivanovicích na Hané), jsme se farmářům snažili průběžně předávat formou článků, prezentací u porostů v rámci polních dní, ale i jejich souhrnem v metodice „ download Nektarodárné porosty pro praxi “.
Historie spolupráce v Lukavci
Ve snaze rozšířit spektrum zakládaných a sledovaných mimoprodukčních porostů, jsme se v roce 2016 rozhodli pro užší spolupráci na projektu s farmou pana Václava Velety v Lukavci u Pacova (cca 600 m n. m., BVT, roční úhrn srážek / pr. teplota: 680 mm / 7,2 °C, členitá krajina - orná půda, pastviny, lesy). Spolupráce s touto farmou, která se zároveň dlouhodobě věnuje i pokusné činnosti, nám přinesla možnost založit a sledovat nejen tzv. demonstrační blok s různými typy mimoprodukčních porostů, ale i možnost cíleně založit a sledovat mimoprodukční porosty na vybraných vhodných částech pozemků v rámci farmy.
Od té doby pokračujeme v jejich zakládání, údržbě a sledování a o své zkušenosti se dále podílíme formou článků, prezentací v rámci polních dní, reportáží, video dokumentem „Cesta k rovnováze“, a od loňského roku nově i online „tutoriálem“ – pravidelným měsíčním náhledem na vývoj aktuálně pěstovaných směsek na demonstračním bloku!
Sledování „online“ vývoje vybraných typů mimoprodukčních porostů v průběhu celé sezony
Ve spolupráci s K. Vejražkou (VÚPT), K. Holým (VÚRV) a north_east farmou pana V. Velety v Lukavci porosty navrhujeme, zakládáme, sledujeme a udržujeme již od roku 2016. V harmonii s vybranými dotačními tituly, se snažíme o optimální varianty z pohledu jejich funkce i údržby. Sledujte s námi jejich vývoj (demonstrační blok i části běžných honů), intenzitu kvetení, atraktivitu pro opylovače, užitečný hmyz a další cílové druhy (např. ptáky či drobnou polní zvěř):
Archiv pozorování
Vegetační sezona 2020 ( vstup do archivu 2020 )
Vegetační sezona 2021 – (cca měsíční aktualizace, vstup do archivu 2021 )
Vegetační sezona 2022 – (cca měsíční aktualizace, vstup do archivu 2022 )
Vegetační sezona 2023 – (cca měsíční aktualizace, vstup do archivu 2023 )
Reportáže z farmy Lukavec ( download Selská Revue ) a z polního setkání v Lukavci 2017 ( download Agrotip , download Moderní Včelař , download Agromanuál , download Zemědělec )
Reportáže z polního setkání v Lukavci 2018 ( download Agrotip , download Agromanuál )
Reportáže z polního setkání v Lukavci 2020 ( download Agrotip , download Agromanuál )
Odkaz na video: „ north_east Cesta k rovnováze. Produkční zemědělství, ochrana zdrojů a biodiverzity “.
download Kombinovaný biopás pro koroptve
download Informace o biodiverzitě prezentované na polních dnech 2023