Lukavec – biodiverzitní demonstrační farma

V průběhu jara 2024 byly na pěti pozemcích farmy p. V. Velety založeny 2 typy víceletých mimoprodukčních porostů (efektivnější využití handicapovaných ploch, podpora opylovačů a sekundárně i zvěře).

S deklarací do mimoprodukčních ploch se počítá až od r. 2025, tedy s výhodou vyšší agrotechnické flexibility v roce založení (termíny seče..).

Porosty pravidelně sledujeme (včetně entomologického monitoringu), a snažíme se o jejich optimální údržbu, tak aby prospívaly co nejefektivněji a co nejdéle.

V této sekci s vámi sdílíme naše průběžné zkušenosti (pozitivní i negativní).

Poznámka k údržbě porostů

Před zimou budou téměř všechny porosty zmulčovány na cca 10 cm. Mulč je nutné provést co nejvíce za sucha (nejen srážkového, ale rovněž porostu proschlého od rosy a půdní vlhkosti), kdy podrcená biomasa propadne na zem a postupně se rozloží. Za vlhka by došlo k tvorbě „koláčů“ z biomasy, pod kterými by rostliny hynuly a současně by vytvořily úkryty pro hraboše (ztížená predace dravci).

Vliv mimoprodukčních porostů na živočichy

Opylovači a hmyz – víceleté směsky s převážně minimem kvetoucích rostlin nejsou v tomto období pro hmyz již příliš přitažlivé, včely aj. dávají přednost stále ještě plně kvetoucím ozimým meziplodinám (s hořčicí, svazenkou, ředkví a dalšími druhy…), kterých je v blízkém okolí dostatek.

Zvěř a ptáci – jeteloviny i trávy ve směskách zůstanou v dostatečném počtu i po mulči, zvěř je bude využívat k pastvě až do jara.

Poznámka k údržbě porostů

Provedené červencové (případně červnové) seče byly provedeny v optimálním termínu v daných podmínkách.

Relativní dostatek vláhy v červenci klíčovým způsobem pomohl k úspěšné regeneraci většiny směsek (nebývá pravidlem zejm. v ročnících se srážkově deficitním létem…).

Perioda kvetení většiny sledovaných porostů trvala defacto celý srpen, na počátku září (zejm. v důsledku značného sucha v posledních týdnech) již příznaky postupného odkvétání.

Vliv mimoprodukčních porostů na živočichy

Opylovači a hmyz – obnovená perioda kvetení u většiny směsek zvýšila jejich úživnou hodnotu již cca od první dekády srpna.

Zejm. za slunečného teplého počasí jsou hojně navštěvovány včelou medonosnou, čmeláky, pestřenkami, denními motýly a dalšími druhy.

Dominance jetelovin, které jsou atraktivní pouze pro část hmyzu a absence kvetoucích miříkovitých i hvězdnicovitých, se projevuje nízkým zastoupením predátorů a parazitoidů škůdců.

Na stejné lokalitě jsme v předchozích letech sledovali směsi s řebříčkem, mrkví, pastinákem apod., které byly atraktivní pro lumky, lumčíky, pestřenky, kuklice aj., Ti ale v současných porostech květy téměř nenavštěvují (s výjimkou kvetoucích hvězdnicovitých plevelů - heřmánkovce a mléče).

Zvěř a ptáci – dostatek vláhy z předchozích dešťů udržuje rostliny jetelovin v zeleném, šťavnatém stavu, vhodném pro spásání zvěří. Dozrálá semena lesknice jsou navštěvována ptáky.

Poznámka k údržbě porostů

Udržovací seč / mulč předpokládáme provádět na výšku strniště cca 15-20 cm.

Biomasa bude u úhorů ponechána na pozemku, z části ochranných pásů byla / bude odvezena.

Mulč s ponecháním hmoty na pozemku nedoporučujeme provádět těsně před silnějším deštěm (odstup by měl být alespoň 2 dny).

Biomasa by po mulči měla co nejdříve proschnout a propadnout k povrchu půdy (neměla by utvořit kompaktní vrstvu, která zadusí regenerující rostliny).

Vliv mimoprodukčních porostů na živočichy

Opylovači a hmyz – ochranné pásy po seči jsou většinou bez kvetoucích rostlin, proto je zde hmyzu málo. Nektarodárné úhory s kvetoucí svazenkou a dříve kvetoucí hořčicí jsou hojně vyhledávány čmeláky, včelou medonosnou a samotářskými druhy včel.

Úhor v Bezděkově je atraktivnější I pro dospělce denních motýlů, pravděpodobně vzhledem k sousedící louce. Květy hořčice jsou u porostu v Bezděkově zvětšiny zničeny blýskáčky.

Zvěř a ptáci – jeteloviny v ochranných pásech jsou vyhledávány zvěří (srnčí, zajíci).

Novinky v roce 2024

Zkušenosti s různými typy mimoprodukčních porostů z posledních let jsou shrnuty v metodice VÚRV pro praxi

Rostliny a jejich směsi do mimoprodukčních opatření na orné půdě

Cílem metodiky je souhrn:

  • poznatků o plodinách i planých druzích rostlin vhodných do směsí na ornou půdu pro podporu druhové diverzity v zemědělské krajině
  • praktických informací se zakládáním a údržbou směsí v různých půdně-klimatických oblastech
  • základních principů vlivu směsí na vybrané skupiny živočichů
  • agrotechnických rizik spojených s mimoprodukčními porosty

Primárně je určena:

  • pěstitelům, kteří zakládají a udržují různá mimoprodukční opatření na orné půdě
  • státní správě, při případné úpravě současných a návrhu nových mimoprodukčních opatření
  • zemědělským poradcům a studentům zemědělských škol

Doplňující poznámka:

Poznatky a doporučení mohou být v některých případech v rozporu s legislativně definovanými podmínkami jednotlivých typů mimoprodukčních opatření. Tyto podmínky jsou nicméně pro pěstitele uplatňující opatření v rámci dotačního schématu nadřazené a závazné.

Autoři textu a fotografií:

Ing. Kamil Holý, Ph.D. (Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.); Ing. Daniel Nerad, Ph.D. (BASF spol. s r.o.); Ing. Karel Vejražka, Ph.D. (Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r.o. Troubsko); Ing. Václav Zámečník (Česká společnost ornitologická)

Ke stažení

Rostliny a jejich směsi do mimoprodukčních opatření na orné půdě

Novinky v roce 2023

Kombinovaný biopás pro koroptve (doporučení k novému „AEKO“ opatření)

V nových agroenvironmentálně-klimatických opatřeních se počítá s pokračováním krmných a nektarodárných biopásů v podobné podobě, jako v předchozím období.

Novinkou je kombinovaný biopás, který by měl přispět k podpoře koroptví a další zvířeny v krajině. Skládá se ze dvou částí: jednoletého krmného biopásu, který je zdrojem potravy a víceletého jetelotravního biopásu, který slouží k hnízdění a po celý rok poskytuje potravu a kryt.

  • Krmný biopás v kombinovaném biopásu by měl mít stejné druhové složení jako krmný biopás pěstovaný samostatně. Jetelotravní biopás se od nektarodárného biopásu liší přítomností trav a tím, že se vysévá pouze jednou (zůstává 5 let – neobnovuje se). Tráva zaplní mezery mezi rostlinami a sníží výskyt plevelů, které jsou u nektarodárných biopásů mnohdy problematické.
  • Jetelotravní pás nemá definované složení, jedinou podmínkou je: „zastoupení trav ve směsi bude tvořit méně než 50 %“. Takto zjednodušené pojetí není pro zvěř, včely ani další živočichy vhodné, proto doporučujeme zájemcům vyset druhově bohatší směs, se kterou mají dobré zkušenosti v zahraničí.

Proč a jaké druhy zvolit, najdete zde .

Přínos nektarodárných biopásů pro motýly

Dubnové vydání časopisu Úroda (4/2023) přinese zajímavý článek ohledně výskytů denních motýlů v nektarodárném biopásu v porovnání s dalšími zemědělskými plochami.

Jedná se o sledování v rámci projektu podpory biodiverzity na farmě V. Velety v Lukavci u Pacova v letech 2016–2018.

Abstrakt článku k dispozici ZDE

Historie pozorování

Primární zkušenosti jsme v podmínkách ČR získávali v letech 2012-2015.

Zejména na demonstračně zakládaných nektarodárných porostech v Kněževsi u Prahy (dále i v Kostelci nad Orlicí, Ivanovicích na Hané), jsme se farmářům snažili průběžně předávat formou článků, prezentací u porostů v rámci polních dní, ale i jejich souhrnem v metodice „ Nektarodárné porosty pro praxi “.

Historie spolupráce v Lukavci

Ve snaze rozšířit spektrum zakládaných a sledovaných mimoprodukčních porostů, jsme se v roce 2016 rozhodli pro užší spolupráci na projektu s farmou pana Václava Velety v Lukavci u Pacova (cca 600 m n. m., BVT, roční úhrn srážek / pr. teplota: 680 mm / 7,2 °C, členitá krajina - orná půda, pastviny, lesy). Spolupráce s touto farmou, která se zároveň dlouhodobě věnuje i pokusné činnosti, nám přinesla možnost založit a sledovat nejen tzv. demonstrační blok s různými typy mimoprodukčních porostů, ale i možnost cíleně založit a sledovat mimoprodukční porosty na vybraných vhodných částech pozemků v rámci farmy.

Od té doby pokračujeme v jejich zakládání, údržbě a sledování a o své zkušenosti se dále podílíme formou článků, prezentací v rámci polních dní, reportáží, video dokumentem „Cesta k rovnováze“, a od loňského roku nově i online „tutoriálem“ – pravidelným měsíčním náhledem na vývoj aktuálně pěstovaných směsek na demonstračním bloku!

Sledování „online“ vývoje vybraných typů mimoprodukčních porostů v průběhu celé sezony

Ve spolupráci s K. Vejražkou (VÚPT), K. Holým (VÚRV) a farmou pana V. Velety v Lukavci porosty navrhujeme, zakládáme, sledujeme a udržujeme již od roku 2016. V harmonii s vybranými dotačními tituly, se snažíme o optimální varianty z pohledu jejich funkce i údržby. Sledujte s námi jejich vývoj (demonstrační blok i části běžných honů), intenzitu kvetení, atraktivitu pro opylovače, užitečný hmyz a další cílové druhy (např. ptáky či drobnou polní zvěř):

Archiv pozorování

Vegetační sezona 2020 ( vstup do archivu 2020 )

Vegetační sezona 2021 – (cca měsíční aktualizace, vstup do archivu 2021 )

Vegetační sezona 2022 – (cca měsíční aktualizace, vstup do archivu 2022 )

Vegetační sezona 2023 – (cca měsíční aktualizace, vstup do archivu 2023 )

Reportáže z farmy Lukavec ( Selská Revue ) a z polního setkání v Lukavci 2017 ( Agrotip , Moderní Včelař , Agromanuál , Zemědělec )

Reportáže z polního setkání v Lukavci 2018 ( Agrotip , Agromanuál )

Reportáže z polního setkání v Lukavci 2020 ( Agrotip , Agromanuál )

Odkaz na video: „ Cesta k rovnováze. Produkční zemědělství, ochrana zdrojů a biodiverzity “.

Kombinovaný biopás pro koroptve

Informace o biodiverzitě prezentované na polních dnech 2023

Top