Suchá skvrnitost listů mrkve [Alternaria dauci]
Popis
Široce rozšířený patogen, zejména ve významnějších oblastech pěstování mrkve. Infekce může nepřímo ovlivnit velikost plodiny a způsobit snížení kvality chuti mrkve, stejně jako její horší skladovatelnost.
Výskyt
Během celého vegetačního období, se zvláštním důrazem na období s teplotami nad 20 °C a s mírnou vlhkostí vzduchu, nejčastěji od května do září.
Význam
První příznaky se objevují po 1 až 4 dnech po infekci. Vývoj probíhá postupně a příznaky se zhoršují s postupem času. První příznaky lze pozorovat na nižších, nejstarších listech a řapících ve formě malých skvrn hnědočerné barvy. V pozdější fázi se počet skvrn zvyšuje. Postupně se navzájem slučují a dochází k napadení mladších listů, což vede k postupnému usychání nati a ztrátě kvality produkce. Na sklizených mrkvích jsou příznaky onemocnění nejčastěji viditelné během dlouhého skladování ve formě suchých skvrn hnědo-černé barvy.
Patogen může také infikovat sazenice, což přispívá k jejich úhynu. Spory jsou přenášeny větrem a deštěm a také ulpívají na nástrojích a nářadí.
Prevence / Ochrana
Výskyt podporuje jednostranné střídání plodin,infikované osivo, posklizňové zbytky a pěstování v zamokřených oblastech.
Agrotechnická preventivní opatření:
- použití ošetřeného certifikovaného osiva
- výběr odrůd s vysokou tolerancí vůči chorobě
- dodržování nejméně 3-4leté přestávky v pěstování mrkve na stejném místě
- vyhnout se pěstování mrkve na těžkých a zamokřených půdách
- šetrné zacházení při sklizni
- pečlivé hluboké zaorání posklizňových zbytků
- odstranění plevelů, které jsou zdrojem infekce pro příští sezónu