Třásněnka ostnitá [Limothrips denticornis]




Výskyt a význam
Pšenice, oves, ječmen, žito, případně různé druhy trav.
Popis
Dorsoventrálně zploštělé tělo adaptované na život uvnitř listových pochev a nápadně silné brvy. Dospělec je černohnědý, se dvěma páry úzkých šedohnědých křídel světlejších u kořene. Křídla skládají podél těla. Třetí článek tykadel je zubovitě protažen. Samičky kladou vajíčka dovnitř pletiv pomocí kladélka. Velikost 1,3–1,5 mm. Larvy jsou bělavé, dorůstají délky 1 mm.
Příznaky poškození
Části klasů nebo celé klasy bělají, květní části se přestávají vyvíjet.
Způsob života
Dospělci přezimují v trsech trav, v detritu, v dutých stéblech apod. Larvy první generace se objevují od konce května. Dospělci jsou nejpočetnější v polovině července. Larvy i dospělci sají v pochvách nevymetaných klasů i na nezralých obilkách. Vytvářejí 2 generace v roce a jsou schopni migrovat na značné vzdálenosti.
Podobná třásněnka pšeničná (Limothrips cerealium) byla u nás zjištěna teprve v roce 1991, v posledních letech se objevuje početněji a je významným škůdcem obilnin v některých sousedních zemích. Třásněnka luční (Anaphothrips obscurus) je častým škůdcům trav a obilnin, škodí zejména larvy na mladých listech. Společně s ní škodí často třásněnka obilná (Frankliniella tenuicornis). Na ovsu škodí třásněnka ovesná (Stenothrips graminum).
Ochrana
Přirození nepřátelé:
Larvy jsou napadány blanokřídlými parazitoidy a později v půdě i entomopatogenními houbami, ale konkrétní druhové složení antagonistů není dosud dostatečně známo.
Indikace ošetření:
Chemické ošetření je nedostatečně funkční na jedince, kteří jsou ukryti v listových pochvách a květech. Ošetření se doporučuje při výskytu 10 – 25 larev nebo dospělců třásněnek na 1 klas v době metání až nalévání zrna. Proti třásněnce ovesné je vhodné porosty ošetřit při zjištění 40–50 larev nebo dospělců na latu v době metání.