Mšice zelná [Brevicoryne brassicae]

Výskyt a význam

Řepka a další druhy brukvovitých rostlin.

Popis

Okřídlení jedinci asi 2–2,4 mm dlouzí, hlavu, tykadla, hruď, sifunkuly a nohy mají tmavohnědé, dlouhá průhledná křídla, zadeček žlutozeleně zbarvený s několika tmavými příčnými pruhy. Bezkřídlé samičky jsou šedozelené, pokryté šedobílým, voskovitým popraškem („popelka“).

Příznaky poškození

Listy, květenství, šešule žloutnou a zasychají. Vytváří se kolonie mšic. Ohniskovité výskyty, často napadené pouze okraje pozemků.

Způsob života

Přezimuje vajíčko na brukvovitých rostlinách. Zjara, v květnu, se mšice množí a vytvářejí nejprve kolonie neokřídlených a ke konci jara i okřídlených jedinců. Vysoké teploty podporují jejich vývoj. Za příznivých podmínek vytváří více než 10 generací. Koncem června a v červenci se vyvíjejí okřídlené samičky, které pak přelétají na brukvovité rostliny včetně řepky a zhruba od poloviny října kladou vajíčka k přezimování.

Ochrana

Přirození nepřátelé:

Slunéčka, larvy pestřenek a zlatooček, blanokřídlí parazitoidi, mšicomaři.

Indikace ošetření:

Ošetřují se porosty při napadení 10

a více procent plodenství 100 a více mšicemi. Na podzim (od fáze 4. listu) při výskytu 150 mšic na 25 hodnocených rostlinách. Chemické ošetření je účelné nejpozději 10 dnů po odkvětu.

Top