Zavíječ kukuřičný [Ostrinia nubilalis]

Výskyt a význam

Kukuřice, slunečnice, ale i konopí a chmel.

Popis

Dospělec je motýl se žlutohnědou přední částí křídel. Zadní část křídel je u samic žlutá, u samců šedá. Velikost 28–30 mm v rozpětí křídel. Housenka je šedožlutá až načervenalá, velikost 20–30 mm.

Příznaky poškození

Vyžírání vnitřních částí stébel, stébla se deformují a lámou.

Způsob života

Přezimuje housenka ve zbytcích stébel. Dospělci se objevují začátkem června. Samičky kladou vajíčka na listy, vylíhlé housenky se prohryzávají do stébel velice často pod samčím květenstvím. Poškozená stébla jsou vyplněna trusem. Škodí pouze housenky. Každý rok se vyvine 1 generace.

Zavíječ slunečnicový (Homoeosoma nebulellum Denis & Schieffermüller, 1775) Přezimují dorostlé housenky, vyvíjí se 2 generace, škodí vyžíráním semen slunečnice. V současné době se vyskytuje vzácně.

Ochrana

Přirození nepřátelé:

Blanokřídlí parazitoidi, dravé ploštice.

Indikace ošetření:

Ošetřují se porosty kukuřice na zrno. V době maximálního náletu motýlů do světelných lapačů se používá přípravek na bázi účinné látky teflubenzuron. Ostatní povolené přípravky se aplikují 7 dnů po prvním maximálním náletu motýlů. Za 7 dnů po druhém náletu se ošetření opakuje.

Metodické pokyny EPPO uvádějí, že první aplikace chemických přípravků se provádí při dosažení prahové hodnoty 10–15 snůšek vajíček na 100 rostlin.

Top