Krytonosec čtyřzubý [Ceutorhynchus pallidactylus]
Výskyt a význam
Řepka, hořčice, brukvovité rostliny.
Popis
Dospělec je černý, červenohnědý až hnědý s rezavými chodidly. Velikost 2,5–4 mm. Larva je bílá se žlutohnědou až hnědou hlavou. Velikost až 6 mm.
Příznaky poškození
Brouci škodí žírem na listech (okénkování), vyžírání jamek ve stoncích. Larvy prožírají řapíky listů až do stonků. Stonky se deformují, praskají a lámou se. Obsahují drť s larvami. Na zelenině způsobuje praskání kedluben.
Způsob života
Přezimuje dospělec v půdě nebo pod úkryty. Brouci se objevují na přelomu března a dubna. Samičky kladou vajíčka do stonků pod vegetačním vrcholem, řapíků listů nebo podél hlavního listového nervu. Larvy se kuklí v hliněných kokonech v půdě. Škodí dospělci i larvy. Každý rok se vyvine 1 generace. Podob-ným způsobem škodí a podobný způsob života má i další druh krytonosec řepkový (Ceutorhynchus napi Gyllenhal, 1837). Zbarvením je šedý, velikost 3–4 mm.
Ochrana
Přirození nepřátelé:
Blanokřídlí parazitoidi.
Indikace ošetření:
Ošetření porostů se provádí zhruba v období od konce března do začátku dubna. Důležité je ošetření provést dříve, než samičky nakladou vajíčka, pokud je zjištěno 1 a více brouků na 1 m2.