Hrbáč osenní [Zabrus tenebrioides]




Výskyt a význam
Převážně pšenice a ječmen, příležitostně i žito, oves a trávy
Popis
Dospělí brouci mají jednolitě černé zbarvení. Velikost 12–15 mm. Larvy mají žlutavé zbarvení, někdy až do hněda, na hrudi 3 páry silných končetin. Velikost 30–35 mm.
Příznaky poškození
Listy osenní jsou rozžvýkané a jejich obsah vysátý. Poškozené listy jsou roztřepené se zachovanými cévními svazky.
Způsob života
Přezimují larvy, které se na jaře kuklí. Dospělí brouci se živí květy obilnin a obilkami v mléčné zralosti. Samičky kladou vajíčka do půdy v srpnu. Larvy se líhnou během měsíce září. Způsobují největší škody na okrajích pozemků, převážně v oblastech s těžkými jílovitými půdami. Škodí brouci i larvy. Během roku se vyvine 1 generace.
Ochrana
Přirození nepřátelé:
Larvy dravých dvoukřídlých, hmyzožraví savci, ptáci
Indikace ošetření:
Pro zjištění výskytu larev ve vzorcích půdy se používá tzv. flotační metoda, kdy se odebírají rostliny s viditelnými požerky, společně se zeminou obklopující kořenový systém. Tento odebraný vzorek rostliny se umístí do nádoby s vodou, popřípadě s nasyceným roztokem síranu hořečnatého a po zamíchání dochází k vyplavení larev hrbáče na povrch. Každý vzorek by měl být odebrán z hloubky minimálně 12 cm a o průměru alespoň 5 cm. V podzimním období by mělo docházet k ošetření porostů v případě výskytu 5–7 poškozených rostlin ozimé pšenice na 1 m2, nebo 7–10 poškozených rostlin ozimého ječmene na 1 m2. V jarním období je ošetření efektivní při výskytu 7–12 poškozených rostlin na 1 m2 v porostech ozimů a 5–7 poškozených rostlin na 1 m2 v porostech jařin.
Za ekonomické prahy škodlivosti jsou pokládány:
a) 0,5 larev 3. instaru, popřípadě 3–4 larvy 1. instaru na 1 m2 v porostu ozimé pšenice na podzim po vzejití
b) 3–6 larev 2.–3. instaru na 1 m2 při odnožování na podzim
c) v jarním období 3–4 larvy na 1 m2.Velikost larev 1. instaru je 11 mm, 2. instaru 21 mm a 3. instaru 30 mm.