Věděli jste, že šlechtění rostlin zachránilo čarodějnice?

Bububu, Halloween je tu.

Když v těchto dnech uvidíte přes ulici přecházet čarodějnici, víte, že je to jen někdo, kdo se venku baví. V minulosti se však lidé čarodějnic báli, což vedlo k velmi tragickým následkům.

Věděli jste ale, že historici označili paličkovici nachovou (tzv. námel), houbového původce onemocnění obilnin a návazné lidské choroby zvané ergotismus, za možnou příčinu neslavně proslulého honu na čarodějnice, který se konal v Salemu v 17. století? Námel produkuje silný přírodní toxin, který vyvolává příznaky jako jsou psychóza, halucinace či křeče, které mohou být smrtelné. Předpokládá se, že právě tyto příznaky mohly vést lidi k domněnce, že nemocné proklely čarodějnice.[1]

Ačkoli paličkovice nezpůsobuje vážné ztráty na úrodě obilnin, je důležité ji regulovat, aby se předešlo kontaminaci. Díky šlechtění odrůd odolných vůči námelu v kombinaci se správnými zemědělskými praktikami se podařilo kontaminaci výrazně snížit. K tomu přispívají směrnice EU o uvádění osiva na trh, kde jsou stanoveny normy, které je před uvedením nových odrůd na trh třeba splnit. Země také provádějí úřední testy na posouzení odolnosti nových odrůd vůči námelu.

Takže v těchto dnech, kdy je ergotismus už jen strašákem minulosti, by u vás setkání s čarodějnicemi na Halloween nemělo vyvolávat nic jiného než mírnou husí kůži.

[1] Paličkovice nachová: od čarodejnictví k biotechnologii – Mol Plant Pathol. 2009 PMC

Top