Věděli jste, co mají čivavy společného se zelím?

Předchůdci dnešních psích mazlíčků jsou vlci, kteří byli před tisíci lety domestikováni člověkem a následně prošli selektivním křížením. Stejný selektivní přístup se využívá při šlechtění mnoha odrůd zeleniny, kterou dnes jíme, z divokých druhů vyskytujících se ve volné přírodě. Tak například, věděli jste, že květák, zelí, brokolice, kapusta a růžičková kapusta pocházejí z jediného divokého předka [ 1 ]?

Potřeba šlechtit nové druhy plodin, které jsou odolné vůči změnám klimatu a které mohou přispět ke zmírnění zátěže životního prostředí, nikdy nebyla tak urgentní jako v dnešní době. Naštěstí máme k dispozici nové genové a šlechtitelské metody (známé také jako NBT), které nám pomáhají v boji s těmito velkými výzvami.

Tyto metody mohou šlechtitelé rostlin využívat pro zrychlení toho, aby Evropa dosáhla cílů vymezených ve strategiích Od zemědělce ke spotřebiteli a Zelená dohoda, a významně tak přispět k dosahování cílů udržitelného rozvoje OSN, jako jsou konec hladu a podpora biodiverzity. Tato jejich schopnost však bude záviset na politicích a povolování tržního využití těchto inovativních plodin.

VIDEO

Dobrý příklad toho, jak mohou NBT ochránit tradiční odrůdy vinné révy, jako jsou Sangiovese, Ryzlink a Rulandské modré při zachování efektivního výběru nových atributů, je ilustrován v této infografice [2].

Další informaci o regulaci NBT naleznete zde [3], včetně často kladených otázek [4].

Chcete-li se dozvědět více, kontaktujte Stanislava Větrovského e-mailem na adrese stanislav.vetrovsky@basf.com .

[1] BBC.co.uk - Bitesize. Part of Biology (Single Science): Selective breeding and gene technology

[2] Euroseed: Innovation to preserve tradition fungi-resistant grape vine (2020)

[3] Schmidt, Belisle & Frommer: The evolving landscape around genome editing in agriculture. EMBO Rep (2020) 21:e50680

Top