Mandelinka bramborová [Leptinotarsa decemlineata]

Výskyt a význam

Brambor, rajče.

Popis

Dospělý brouk má vypouklé krovky s podélnými černými a žlutými pruhy a s tmavými skvrnami na hlavě a štítu. Velikost je 8–16 mm. Larvy jsou zavalité, zbarvením žluté, oranžové až červené s tmavými skvrnami na boku. Velikost je až 16 mm.

Příznaky poškození

Okus listů, při masivním napadení způsobují až holožíry.

Způsob života

Přezimuje dospělec v půdě, objevuje se koncem května. Samičky kladou vajíčka na spodní strany listů. Žírem listů škodí brouci i larvy, při silném výskytu způsobují holožíry. Každý rok se vyvinou 1–2 generace.

Ochrana

Přirození nepřátelé:

Parazitické hlístice, entomopatogenní houby, dravý hmyz, ptáci.

Indikace ošetření:

Optimální doba pro ošetření porostu je v době začátku líhnutí larev. Nejlépe v době, kdy larvy vylíhlé dosáhnou 1.-3. instaru. Ošetření se ukončuje v době, kdy začnou v populaci larev převládat larvy 4. stupně. Nejčastěji se provádí pouze jedno ošetření. Ošetření porostu se opakuje v případě, kdy hrozí nové ohrožení larvami.

Pro ošetření se vybírají porosty s předstihem, během období kladení vajíček, kdy je výška porostu kolem 15 cm.

Ošetřují se porosty, na kterých se vyskytuje více než 100 brouků na 1 hektar (mimo letní populace v období července a srpna). Pokud nedojde k výběru ošetřovaných ploch podle množství brouků, vybírají se porosty podle množství larev.

Ošetření se doporučuje při zjištění více než 5000 larev na hektar. V praxi se tato hodnota zjišťuje podle hodnoty 140 a více ohnisek po 35 larvách na 1 hektar. Pokud jsou napadeny pouze okraje porostu, většinou postačuje ošetření do hloubky 20–50 m.

Chemická ochrana se také provádí při 20 % ztrátě listové plochy.

Top