Současná situace v porostech řepky
23.09.2024
V letošním roce bylo správné založení porostů řepky velkým problémem. Bylo to způsobeno velmi teplým počasím a nedostatkem srážek. Ty se sice lokálně vyskytly, ale někdy způsobily více škody než užitku. Někde se udělal silný škraloup, který bránil vzcházení, nebo se osivo rozklíčilo a následně zaschlo. Z těchto důvodů jsou porosty na jihu Moravy velmi rozdílné. Můžeme najít pole s dobře vzešlými rostlinami, které jsou mohutné a mají tendenci přerůstat. V jiné lokalitě jsou porosty nevyrovnané, v mezerách vzchází malé rostliny až nyní po vydatných srážkách. Rovněž není málo případů, že se řepka bude likvidovat.
V této situaci byla otázka regulace velmi složitá a hodně individuální. V první polovině září se většinou neprováděla z důvodu velmi vysokých teplot, protože rostliny byly ve stresu, případně se používaly snížené dávky přípravků. V minulém týdnu se vlivem intezivních srážek nedalo na některé pozemky vjet postřikovačem, proto se hodně aplikací bude provádět tento týden.
Jak v současné době přistoupit k regulaci porostů? Pro zjednodušení lze porosty rozdělit do dvou skupin:
Porosty dobře zapojené, růstová fáze nad 6 listů
Doporučuji použít přípravek se silnějším regulačním účinkem. Pokud nebyla ještě provedena žádná regulace: Caryx® 1 l/ha nebo Caryx® 0,5 l/ha + Efilor® 0,5 l/ha (intenzivně rostoucí porost, vyšší riziko napadení chorobami) Pokud už byla aplikovaná snížená dávka regulátoru je třeba v těchto dnech provést druhou aplikaci.
Porosty nerovnoměrně vzešlé, většina rostlin ve fázi 4 - 6 listů, v mezerách vzchází další
Doporučuji dělenou dávku pro lepší sjednocení porostu Příklady kombinací: Caryx® 0,5 l/ha a následně Caryx® 0,5 l/ha (zdravý porost, optimální vývoj) Caryx® 0,5 l/ha a následně Efilor® 0,5 l/ha (vyšší riziko napadení chorobami)
Porovnání morforegulátorů
Rozdíl v habitu rostlin po použití přípravků s regulačním účinkem. Vlevo standard, vpravo Caryx.
Přínosy podzimní regulace:
■ optimální podpora tvorby kořenového systému, která zaručí lepší příjem vody, živin a odolnost vůči suchu a jiným stresovým faktorům
■ formování mohutného kořenového krčku a utváření přisedlého charakteru rostlin
■ zajištění podpory tvorby bočních pupenů, které jsou zárodkem budoucích výnosotvorných větví
■ ovlivnění fytohormonů v rostlině, čímž dochází ke zpevňování buněčných stěn a zpomalení prodlužovacího růstu
■ zabránění přerůstání rostlin a tím lepší příprava na přezimování
■ zvýšení ukládání energie ve formě cukrů a bílkovin, které jsou základními stavebními kameny výnosotvorných prvků
■ preventivní a kurativní působení proti širokému spektru houbových chorob (především proti fomové hnilobě)
Přípravky Caryx® a Efilor® lze kombinovat s listovými hnojivy (bór), insekticidy nebo s graminicidy (Stratos® Ultra). Nedoporučuji míchat s postemergentními herbicidy na dvouděložné plevele (Galera podzim, Belkar, ...)
.
Současné teplé počasí podporuje aktivitu škůdců, v řepkách je nyní vysoký výskyt dřepčíků olejkových. Ke každé aplikaci přípravků na ochranu rostlin nebo listových hnojiv proto doporučuji přidání insekticidu.