Energie pro přezimování a výnos řepky
04.09.2024
V závislosti na sklizni předplodiny a zpracování půdy se podniky snaží provádět výsev řepky v časném termínu tedy před 15. srpnem.
Časně seté porosty mají zpravidla větší šance na rychlé a spolehlivé vzejití. Výhodou těchto porostů je jejich schopnost odolávat extrémnímu průběhu počasí jako jsou přísušky nebo přívalové deště přicházející v rozmezí 15. srpna do 15. září. Jsou také odolnější k žravým škůdcům, protože řepka je už natolik vyvinutá, že škody způsobené jejich žírem bez větších obtíží vydrží.
Strategie dřívějšího založení porostu však sebou přináší vyšší nároky na vedení porostů. Kombinace dlouhého dne a vyšších teplot způsobují bujný růst řepky a prodlužování vegetačního vrcholu. Prodlužující vegetační vrchol řepky představuje pro pěstitele riziko, protože by za podmínek silnější zimy znamenal oslabení porostu a v nejhorším případě jeho úplné vyzimování. Většina z nás vzpomíná na 14denní holomrazy v první polovině letošního roku. Silná a zdravá řepka by měla být cílem každého pěstitele. Nutným nástrojem je proto použití kvalitního regulátoru, který zastaví apikální růst řepky a současně podpoří růst nadzemní i kořenové hmoty.
Právě pro tyto situace jsme vyvinuli a doporučujeme bezkonkurenční přípravek Caryx®, který zajišťuje dokonalé zastavení apikální dominance, podporuje vznik pupenů výnosotvorných větví, zesiluje kořenový krček a napomáhá zvyšovat objem kořenové hmoty. Zároveň dostatečně chrání před fomovou hnilobou a méně významnými podzimními chorobami řepky.
Co správná aplikace Caryxu pěstiteli zajistí?
- optimální kořenový systém, který zaručí lepší příjem vody, živin a odolnost vůči suchu
- formování mohutného kořenového krčku a utváření přisedlého charakteru rostlin
- zajištění podpory tvorby bočních pupenů, které jsou zárodkem budoucích výnosotvorných větví
- ovlivnění fytohormonů v rostlině, čímž dochází ke zpevňování buněčných stěn a zpomalení prodlužovacího růstu
- zamezení přerůstání rostlin a tím lepší přípravu na přezimování
- zvýšení ukládání energie ve formě cukrů a bílkovin, které jsou základními stavebními kameny výnosotvorných prvků
- působí preventivně a kurativně proti fomové hnilobě
Svým účinkem zajišťuje vynikající stav řepky pro přezimování a pro obnovení jarní vegetace. Vlivem vytvoření silné kořenové architektury s vysokým ukládáním zásobních látek do kořenů také přispívá k vysoké odolnosti k jarním stresovým faktorům jako je sucho či kolísání teplot.
Přípravek Caryx® má formulaci speciálně vyvinutou pro řepku – zajišťuje lepší penetraci do pletiv rostliny již 30 min. po aplikaci. Caryx® a jako jediný přípravek na trhu působí od 5 °C. Dává tím možnost pěstiteli účinně zasáhnout po delší dobu, než je tomu např. u tebuconazolů (> 10 °C) a prothioconazolů (> 12 °C).Caryx® lze kombinovat s bórem (50-75 g/ha) a při nedostatku síry a hořčíku s hořkou solí 10 kg/ha. Proti výdrolu obilnin a jednoděložným plevelům je možné přidat Stratos® Ultra. Pro své mírně kyselé pH zvyšuje účinnost insekticidů při společné aplikaci. Je bez omezení v OP II. podzemních vod a na svazích.
Doporučení k aplikaci
Časně seté porosty doporučujeme ošetřit dávkou 1 l/ha ve fázi, kdy má řepka 3-4 pravé listy. Pro druhou dávku ve fázi kolem 6. listu doporučujeme dle stavu porostu a průběhu sezóny použít 0,7-1 l/ha. V případě potřeby vyšší fungicidní ochrany je možný mix Caryxu 0,7 l/ha s přípravky Efilor® 0,3-0,5 l/h anebo Belanty® 0,5-0,75 l/ha.
Jak na nevyrovnané porosty řepky?
Bohaté zkušenosti z minulých sezón ukazují, že Caryx® je silným, ale zároveň šetrným regulátorem, čehož využijeme zejména u nevyrovnaných porostů. Po aplikaci přípravku na rostliny ve vývojové fázi děložních listů až druhého pravého listu dochází k aplikaci většiny přípravku na půdní profil. Cílové rostliny mají v této fázi jen malou listovou plochu a přijímají jen velmi malou dávku přípravku, která je intenzivním růstem rychle v rostlině odbouraná. V praxi to znamená, že rostliny pokračují ve vegetaci dále, jako by nebyly vůbec zasaženy přípravkem a celá aplikace se tak stává nerentabilní. V takovémto případě je užitečné zjistit poměr větších rostlin řepky (4. až 6. list) k menším rostlinám (děložní listy až 2 pravý list). V případě, že se jedná o krajový efekt nebo části pozemku, kde jsou rostliny menší, stačí jet systémem start stop a neaplikovat Caryx® zbytečně na malé řepky. Pokud by poměr dosáhl 60:40 a méně (velké rostliny: malé rostliny), je vhodné využít dělenou aplikaci 0,5 l Caryx® a následně aplikaci opakovat za 14 dní 0,5 l/ha. První dávkou přípravku zastavíme přerůstající řepky ve vyšší vývojové fázi, ale zbylé rostliny přijmou jen velmi malou koncentraci Caryxu a rychle ho odbourají, takže nepřestávají růst. Následující aplikací 0,5 l doplníme plnou dávku metconazolu a mepiquat-chloridu na větší rostliny a přibrzdíme ty dorostlé menší, kterým již tato dávka spolu s kratší délkou dne a chladným počasím bude stačit.