Časně jarní ošetření řepky

Letošní nástup jara začal skokově, s výrazným oteplením přes den, kdy se teploty přibližují 15 stupňům, v noci však klesají až pod bod mrazu. Bohužel téměř ve všech oblastech je sucho a rostliny se zatím probouzejí jenom pomalu. Z těchto důvodů nejsou v ideální kondici a podle toho bude potřeba k nim přistupovat. Sucho a výkyvy teplot však bohužel neomezují různé škodlivé faktory, jistě jste už zaznamenali přítomnost krytonosců v porostech a různá poškození vlivem mrazu, škůdců a chorob. Ochrana proti krytonoscům v první fázi spočívá v omezení počtu dospělců a většinou stačí použít insekticid s účinnou látkou ze skupiny pyretroidů. V tomto období je potřeba brát do úvahy teplotu při aplikaci, pro spehlivou účinnost by měla být alespoň 12 stupňů. Podle stavu porostu je pak možno spojit toto ošetření s listovou výživou, v případě výskytu chorob i s fungicidem.

K prvnímu ošetření je možné použít pouze samotný pyretroid, pro snížení počtu dospělců v porostu, např. přípravek Voodo® 0,1 l/ha

Voodo®:

  • obsahuje esfenvarelát, důležitý v antirezistentní strategii
  • není třeba hlásit včelařům a jediné další omezení je dodržet vzdálenost od povrchových vod 4m
  • přípravek je vně mísitelný s dalšími přípravky i listovými hnojivy včetně DAM 390. Jedinou výjimkou jsou listová hnojiva na bázi bóru, těm se z důvodu možného srážení raději vyhněte
  • působí rychleji a déle než jiné pyretroidy
  • menší citlivost na správné pH postřikové jíchy

2. Druhé ošetření - kombinace pyretroidu a neonikotinoidu:

Voodo® + KACHIKOMA® SL 0,1 + 0,2-0,25 l/ha

KACHIKOMA® SL obsahuje účinnou látku acetamiprid v tekuté formulaci. Účinná látka acetamiprid se dostává do pletiv rostlin, je systémově rozváděna a vykazuje translaminární účinek. Částečně penetruje do těla škůdců přes kutikulu, ale aktivně působí hlavně při sání a požeru. V tělech cílových organismů se váže na acetylchinové nikotinové receptory na subsynaptické membráně a blokuje je. V důsledku toho vyčerpává receptory a buňky zapojené do nervového přenosu.

POZOR: Přípravky Voodo® a KACHIKOMA® SL lze v řepce použít pouze 1x za sezónu!

Jak a kdy použít přípravek Voodo®?

- okamžitý a rychlý nástup účinku - dávka 0,1 l/ha POZOR na tank-mixy s bórem (doporučujeme si nejdřív vyzkoušet mimo postřikovač) Pro delší účinnost je vhodné kombinovat se systémovou účinnou látkou např. acetamipridem

Více...

Jak a kdy použít přípravek KACHIKOMA® SL (tekutý acetamiprid)?

- pro spolehlivý a déletrvající účinek na škůdce v různém stádiu vývoje - 0,25 l/ha (reg. dávka na krytonosce a dostatečná na blýskáčka) - od 8 °C (opt. od 12 °C) s přípravkem Voodo® zaručuje jistější účinek Tank-mix není třeba za dodržení příslušných podmínek hlásit DOPORUČENÍ: mírně kyselý roztok zvyšuje účinnost. Např. Caryx® má prokazatelně nižší pH než jiné přípravky, při tankmixu s tímto přípravkem není potřeba postřikovou jíchu okyselovat.

Více...

Napadení chorobami

Oslabené porosty jsou na některých místech napadeny houbovými chorobami. Pokud se tento problém vyskytne, je možné jej řešit aplikací fungicidu Belanty® , který má spehlivou účinnost a zároveň je cenově výhodný.

Přípravek Belanty® je fungicid bez morforegulačního účinku. Proto je svými vlastnostmi předurčen pro ozdravení porostu a ochranu proti různým houbovým patogenům, které se v porostech vyskytují na počátku jarní vegetace, jeho výhodou je, že funguje již od teploty + 5 °C.

První zásah proti krytonoscům se již provádí v této době, kdy ještě není dostatečně obnovena listová plocha, doporučuji proto toto opatření spojit až s druhou aplikací insekticidu.

V jakých případech použít Belanty®?

Slabé porosty
Slabé porosty

Slabé porosty

Bujné porosty
Bujné porosty

Bujné porosty

Rostliny napadené škůdci
Rostliny napadené škůdci

Rostliny napadené škůdci

Nepříznivé počasí
Nepříznivé počasí

Nepříznivé počasí

Belanty®

Rozdíl, který oceníte. Vyšší kvalita produkce díky azolu nové generace. Postřikový fungicidní přípravek ve formě suspenzního koncentrátu (SC) proti houbovým chorobám řepky, cukrovky, kukuřice, jabloně, hrušně, třešně, slivoně, broskvoně, meruňky, révy a brambor.

Více...

Související plodiny

 Petr Popelka

Petr Popelka

BASF spol. s r.o.

Obchodní zástupce

Agro

Top