Aktuální problematika ochrany rostlin
28.05.2024
Slunečnice
Slunečnice je plodina, která je velmi citlivá na napadení houbovými chorobami, ztráta na výnosu se v některých letech může pohybovat až kolem 30 - 40 procent. Fungicidní ošetření je v této plodině vysoce rentabilní. Pokud pěstujete tuto plodinu intenzivně, je potřeba provést dvě fungicidní ošetření. První ve fázi cca 6 - 8 listů, druhé na začátku kvetení. V současné době by bylo žádoucí ošetřit především nejdříve seté porosty, které jsou oslabeny chladným počasím v dubnu, případně mechanicky poškozené (kroupy, okus zvěří ...). Pro tento účel můžete použít dva přípravky:
north_east Architect® - určený k dlouhodobé fungicidní ochraně a současně k regulaci růstu a vývoje rostlin. Přispívá k lepší morfologii slunečnice, konkrétně k lepší kořenové struktuře, silnějším a pevnějším stonkům, nižšímu a vyrovnanějšímu porostu. To vede k lepší stabilitě rostlin a tím vyšší odolnosti vůči poléhání nebo vyvracení, např. působením větru. Díky nižší výšce se snadněji ošetřuje aplikační technikou. Účinná látka pyraclostrobin ovlivňuje fyziologické procesy v rostlinách, které jsou potom vitálnější a odolnější vůči stresům.
north_east Belanty® - azolový přípravek s velmi dobrou účinností na všechny choroby slunečnice. Oproti přípravku Architect® působí kratší dobu a je bez regulačního účinku.
Podle aktuální situace, stavu porostů a tlaku chorob lze zvolit strategii fungicidního ošetření:
Porosty zatím bez silného napadení chorobami, vysoký hybrid. Využije se morforegulační a dlouhodobý fungicidní účinek přípravku Architect®, v době kvetení se prodlouží účinek na choroby aplikací přípravku Belanty®
Větší riziko napadení chorobami, nižší a náchylnější hybrid. Využije se kurativní účinek přípravku Belanty®, na začátku kvetení se aplikuje přípravek Pictor® nebo Pictor® Revy pro spolehlivou ochranu až do sklizně.
Špičková ochrana pro porosty s vysokým potenciálem.
Aplikaci fungicidu lze spojit s ochranou proti škůdcům, můžete použít přípravek north_east KACHIKOMA® SL v dávce 0,25 l/ha.
Jak funguje přípravek north_east Architect® jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit na pokusné lokalitě v Přítlukách:
Z důvodu silného větru došlo na lokalitě v Přítlukách k polehnutí části porostu, kde byl použitý klasický fungicid a kontrola. Varianta s přípravkem Architect® zůstala nepolehlá!!! V praxi se ukázal morforegulační efekt tohoto přípravku. Z důvodu poškození porostu nebylo možné na této lokalitě objektivně posoudit výnos.
Mák
Jarní mák se v současnosti dostává do fáze vhodné pro první fungicidní ošetření. V této době je velmi přínosné použití fungicidu s morforegulačním efektem, protože mák je poměrně náchylný k poléhání, případně k lámání lodyh. K tomuto účelu je určený přípravek north_east Architect® . Následně v době kvetení je potřeba aplikovat další fungicid, např. north_east Discus® v dávce 0,2 - 0,25 kg/ha.
V případě výskytu škůdců (mšice, bejlomorka maková, krytonosec makovicový) je možné použít přípravek north_east KACHIKOMA® SL v dávce 0,25 l/ha.
.
Výsledky pokusů s přípravkem Architect®:
Sója
V této plodině se nyní řeší postemergentní ochrana proti plevelům. Z portfolia společnosti BASF lze použít přípravky north_east Pulsar® 40 (dávka 1,25 l/ha), north_east Basagran® (2 l/ha) nebo jejich kombinaci nazvanou Corum Soja Pack ( Pulsar® 40 0,65 l/ha + Basagran® 1,3 l/ha). Načasování a výběr přípravku se řídí podle konkrétního výskytu plevelů, růstové fáze sóji ( od první trojlístku) a plevelů (dvouděložné - 4 pravé listy, heřmánky, merlíky a pohanky - 2 pravé listy. Jednoděložné je nejúčinnější řešit ve fázi 1 až 3 pravých listů).
Hrách
Hrách nyní kvete, u ozimých nebo časně jarních výsevů se již tvoří první lusky. Na mnoha místech se objevuje kyjatka hrachová. Proti ní můžeme použít přípravek north_east KACHIKOMA® SL v dávce 0,35 - 0,45 l/ha, který zároveň účinkuje i na zrnokaza hrachového.
north_east KACHIKOMA® SL obsahuje účinnou látku acetamiprid v tekuté formulaci, dle pokusů SPZO je tato o cca 19% účinnější než prášková forma.
Účinná látka acetamiprid se dostává do pletiv rostlin, je systémově rozváděna a vykazuje translaminární účinek. Částečně penetruje do těla škůdců přes kutikulu, ale aktivně působí hlavně při sání a požeru. V tělech cílových organismů se váže na acetylcholinové nikotinové receptory na subsynaptické membráně a blokuje je. V důsledku toho vyčerpává receptory a buňky zapojené do nervového přenosu.